Изложба "Рисунки" на живописеца Слави Славов ще бъде открита в Стара Загора. Вернисажът е утре в Изложбена зала "Лубор Байер“, съобщиха от общинския пресцентър.
Днес Марчело Мастрояни, изнервеният "латинолюбовник", символ на мъжественост в италианското кино, беден младеж и беглец от нацистки трудов лагер през Втората световна война щеше да навърши сто години.
Си Ен Ен припомня склонността на тосканеца да бъде откровен и скромен, дори малко в повече, отколкото се очаква от филмова звезда.
"Аз изобщо не съм пристрастен към секса", казва Мастрояни пред американска телевизионна публика, докато е на върха на кариерата си. И припомня, че режисьорът Федерико Фелини го наема за култовия филм "Сладък живот" (1960 г.), "защото имам ужасно обикновено лице".
Марчело Мастрояни е роден на 28 септември 1924 г. в семейството на дърводелец. Скромното положение на фамилията принуждава баща му да прекрати образованието на момчето още на 14 години и да го изпрати на работа. Марчело работи каквото му попадне в Рим – истински герой на
Дуа Липа отмени концерта си в Джакарта заради "непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" на сцената, съобщи ДПА.
Певица увери, че е "с разбито сърце", тъй като няма да може да изнесе предвиденото за събота вечер шоу в Indonesia Arena.
"Аз съм тук, във вашата невероятна страна и съм готова да изнеса концерт, но с огорчение споделям, че беше установено, че не е безопасно представлението да продължи поради проблеми със сцената", написа Липа в социалните мрежи. "Толкова много очаквах тази вечер и наистина ме боли, че не можем да изнесем шоу за всички вас, особено след толкова дълго време от последното ми изпълнение в Джакарта".
Организаторите TEM Presents и PK Entertainment обясниха, че отмяната е "поради непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" в съвместно изявление на уебсайта на Липа.
"Въпреки готовността на Дуа Липа да изнесе пред
От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“. Тя е създадена от Елина Нинова – фотограф и журналист и представя някои от най-емблематичните здания на София, построени през вековете и оцелели до наши дни, съобщиха от екипа на музея.
В експозицията са включени предимно снимки на обществени, търговски и жилищни сгради, построени в периода след Освобождението, когато има значителен растеж в строителната индустрия и столицата бързо придобива модерен европейски вид. Не са пропуснати и архитектурни паметници от предходни епохи, като раннохристиянската базилика "Св. София", дала името на града и др.
Работата на Елина Нинова подчертава разнообразието от архитектурни стилове, представени в града. Особен интерес предизвикват изображенията на обектите, съчетаващи европейските с
Британската рок група "Оейзис" се събира отново след 15 години, като братята Ноел и Лиъм Галахър планират серия от концерти през 2025 г., съобщават световните осведомителни агенции.
Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe беше издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на "Оейзис" Лиъм.
Още преди разпадането братята отдавна бяха в обтегнати отношения и според съобщения не са си говорили години наред след като групата се раздели.
Въпреки че оттогава Лиъм и Ноел Галахър не са свирили заедно, двамата редовно изпълняват песни на "Оейзис" на соловите си концерти. Освен това всеки от тях не пропускаше да отправя критики към другия в пресата.
"Това е, случва се", написа групата в социалната мрежа Екс, обявявайки, ч
Русенският театър ще се включи в европейската инициатива "Нощ на театрите" на 16-и ноември (събота) със спектакъла "Бифем" - на режисьора Ростислав Георгиев. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Георгиев спечели правото да постави пиеса в театъра в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров" през 2022 година. Същата година завършва режисура за драматичен театър в класа на проф. Маргарита Младенова. Това е негов втори спектакъл на голяма сцена след дипломната му работа.
Сценографията и костюмите са на Антония Соколова, композитор е Пламен Мирчев - Мирона, гласът е на Милен Димитров, вокалите - на Пламена Ангелова и Венера Котларова. Мултимедията е дело на Михаил Иванов.
Участват актрисите Ивана Керанова и Ясена Господинова.
"Изложбата с рисунки на Слави Славов е своеобразна покана към публиките в града да осмислят творчеството му от последните години. Той е от колегите, които не обичат шума, защото олелията е лишена от функция, за разлика от рисуването, което придава смисъл на съществуването", каза д-р Милен Алагенски, председател на Съюза на българските художници в града под липите, цитиран от пресцентъра.
Слави Славов преминава през всички етапи на традиционното ни художествено образование в епохата на социализма. Сякаш личният му път следва общите принципи на поколението, а именно бягството от конкретиката на реализма и търсенето на собствен индивидуален почерк, допълва Алагенски.
Творецът е роден през 1958 г. Завършва Средното специално художествено училище в Казанлък през 1978 г., като специализира скулптура. През 1982 г. завършва Учителския институт "Кирил и Методий" в Станке Димитров (Дупница). Слави Славов е създател и ръководител на школа по малка пластика. Негови ученици са продължавали обучението си в престижни академии по изящни изкуства.
Експозицията ще бъде отворена до 27 август.
Наскоро Стара Загора бе домакин на изложбата "Японски дух" на японската художничка Юкие Сато. Нейни 55 картини бяха изложени в Школата за изобразителни изкуства при читалище „Родина- 1860“.
Рядка диамантена огърлица, вероятно свързана с френска кралица Мария-Антоанета, ще бъде продадена на търг през ноември, като се очаква цената й да стигне между 1,8 млн. и 2,8 млн. щатски долара, предадоха Ройтерс и АФП.
300-каратовото бижу е от 18-и век и е изработено през десетилетието преди избухването на Френската революция през 1789 г. За последен път огърлицата е видяна публично през 1973 г., след което е станала част от азиатска частна колекция, отбелязва Ройтерс.
Изработена е от три реда диаманти. Творението беше показано публично за първи път от 50 години в лондонските зали на аукционната къща "Сотбис".
„Диамантите… в мините в Голконда в Индия са изчезнали в края на 17-и век и при повечето бижута от 18-и век… са били начупвани“, казва пред Ройтерс Андрес Уайт Корийл от представителството на "Сотбис" за Европа и Близкия изток. "
Директорът на дирекция „Култура и културно наследство“ в община Свищов д-р Росен Маринов открои проблемите на българските музеи на Националната конференция „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Събитието се състоя в рамките на Международното изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново, което бе открито от служебния министър на туризма Евтим Милошев.
По време на конференцията участниците представиха вижданията си относно състоянието на българските музеи и възможностите за развитие, а гледната точка на общините бе предмет в изказването на д-р Маринов.
Пред аудиторията той постави въпроси за дискусия, свързани с актуалните проблеми на българските музеи. Росен Маринов отбеляза, че българската реалност е далеч от световната, а предложението му беше фокусът на конференция
Филмът Nutcrackers с участието на комика Бен Стилър откри кинофестивала в Торонто, предаде Ройтерс.
Актьорът каза, че е развълнуван от факта, че последната му продукция е избрана да постави началото на тазгодишното издание на форума, който ще продължи до 15 септември. Това беше и световната премиера на Nutcrackers.
"Направихме този филм самостоятелно... Бях много развълнуван, че от Торонто го забелязаха и поискаха да открият фестивала с него", каза Стилър, докато минаваше по червения килим заедно с режисьора Дейвид Гордън Грийн и други членове на актьорския състав.
Nutcrackers разказва история на преуспяващ чикагски предприемач в сферата на недвижимите имоти, който е принуден да се грижи за осиротелите си племенници в малко градче в Охайо, след като сестра му и съпругът претърпяват тежък инцидент.
За разлика от традиционните филмови премиери, лентата де
Силистренският художник Константин Дончев представи в изложба най-новите си творби в Художествената галерия в крайдунавския град. Експозицията съдържа 45 творби, рисувани през последните две години.
По време на откриването директорът на галерията в Силистра Йордан Колев представи Дончев като творец с разпознаваем почерк, като художник, който е успял да намери и оформи свой стил в живописта.
„За него рисуването е едно от най-чистите, искрени и непосредствени откровения. То прави видимо творческото му вдъхновение, чувствителността емоционалността му. Главна тема в неговото творчество е добруджанският пейзаж, реката. Рисува брегове, пътища, дървета, в тях присъства и човекът, който върши нещо, но не е главна тема в картината му", каза Йордан Колев.
Константин Дончев е живописец, член на Дружеството на художниците в град Силистра и бивш негов председател. Той
Музика, изкуство и занаяти ще оживят крайречното пространство на Троян от 23 до 25 август, съобщи Цветемира Минкова от фондация „Колективът“.
Артистичните прояви са част от програмата на фестивала „Горе – Долу“, в чиято организация си партнират Община Троян, сдружение „Резиденция Белиш“ и фондация „Колективът“, стояща зад инициативата „Реките на града“.
Идеята на фестивала е да подчертае връзката на града с река Бели Осъм и чрез ръчните занаяти и арт работилници, които са част от културната програма, да представи смесица от традиционни и съвременни форми на изкуство, каза Минкова.
Както подсказва името му, събитието се организира в две различни локации. „Горе“ се случва в рамките на „Резиденция Белиш“ в Марковска махала - местност, намираща се малко